Richard Bloomfield's Junior Tennis Years

SINGLES

The LTA  British Junior Championships

Nottingham

NC

August 2001

Entry : DA

Hard (O)

64

W

Chris PARKER (GBR)

6-2 6-1

32

W

Nick CAVADAY (GBR)

 

6-0 6-1

16

W

Ben BRIGHT (GBR)

 

6-2 6-2

QF

W

David BREWER (GBR)

Tournament Winner

6-1 6-0

SF

W

Nick CRAWLEY (GBR)

6-3 6-2

F

W

Aleksa BOGDANOVIC (GBR)

6-4 6-4

   

British Junior Singles Champion

 
       

The Junior Championships, Wimbledon

Great Britain

GA

28 Jun 2001 to 08 Jul 2001

Entry : WC

Grass (O)

64

L

Stephane BOHLI (SUI)

4-6 4-6

       

LTA International Junior Championships, Roehampton

Great Britain

G1

22 Jun 2001 to 29 Jun 2001

Entry : WC

Grass (O)

64

W

Raphael DUREK (AUS)

3-6 6-3 6-4

32

L

Stephane BOHLI (SUI)

6-4 1-6 5-7

       

LTA International Junior Championships, East Molesey

Great Britain

G2

16 Jun 2001 to 22 Jun 2001

Entry :

Grass (O)

64

W

Stephen AMRITRAJ (USA)

6-3 6-2

32

W

Yeu-Tzuoo WANG(TPE)

6-3 4-6 7-5

16

L

Clinton JACOBS (RSA)

6-7(2) 1-6

       

31st Banana Bowl

Brazil

GA

12 Mar 2001 to 17 Mar 2001

Entry :

Clay (O)

64

W

Shunsuke SHIMIZU (JPN)

6-1 6-4

32

L

Ryan HENRY (AUS)

4-6 4-6

       

21st Asuncion Bowl

Paraguay

G1

05 Mar 2001 to 11 Mar 2001

Entry :

Clay (O)

64

W

Horia-Vlad TECAU (ROM)

3-6 6-4 6-3

32

W

Brett HUNTER (AUS)

7-5 6-2

16

L

Francis YOSHIMOTO (BRA)

2-6 0-6

       

22nd Argentina Bowl

Argentina

G2

24 Feb 2001 to 04 Mar 2001

Entry :

Clay (O)

64

W

Rafael CORAZZA (BRA)

7-6(2) 6-3

32

W

Jose TERRERA (ARG)

6-3 6-0

16

L

Marcos BAGHDATIS (CYP)

3-6 6-4 2-6

       

LTA International Junior Tournament - Bisham Abbey

Great Britain

G2

05 Feb 2001 to 11 Feb 2001

Entry :

Carpet (O)

32

W

Morten SCHULTZ (DEN)

6-3 6-3

16

W

Florian MAYER (GER)

6-1 6-1

QF

W

Tomas BERDYCH (CZE)

6-4 6-2

SF

W

Clement MOREL (FRA)

6-2 6-3

F

L

Andrew BANKS (GBR)

7-5 4-6 6-7(3)

       

Australian Open Junior Championships

Australia

GA

20 Jan 2001 to 28 Jan 2001

Entry :

Hard (O)

64

W

Clinton JACOBS (RSA)

3-6 7-6(4) 6-4

32

L

Luciano VITULLO (ARG)

5-7 3-6

       

Australian Hardcourt Junior Championships

Australia

G1

13 Jan 2001 to 20 Jan 2001

Entry :

Hard (O)

64

L

Jason ZIMMERMANN (USA)

4-6 6-0 4-6

       

Victorian Junior Championships

Australia

G2

04 Jan 2001 to 10 Jan 2001

Entry :

Hard (O)

64

W

Ian BULLIVANT (AUS)

6-3 6-1

32

L

Jacob OLSEN (NZL)

3-6 5-7

       

Vila Do Conde Junior Tennis Cup

Portugal

G3

05 Aug 2000 to 13 Aug 2000

Entry :

Hard (O)

64

B

   

BYE

32

W

Marco WACHTER (AUT)

7-5 6-4

16

W

Vladimir PORTNOV (RUS)

6-3 6-1

QF

W

Pedro LEAO-SARAIVA (POR)

6-3 7-5

SF

W

Andrei DERNOVSKIY (UKR)

3-6 1-2 RET

F

L

Alberto BRIZZI (ITA)

2-6 2-6

       

6th International Junior Leiria

Portugal

G4

29 Jul 2000 to 05 Aug 2000

Entry :

Clay (O)

32

W

Christian PICHLER (AUT)

6-3 3-6 6-0

16

W

Paul NAVARRO (FRA)

6-3 1-6 7-6(6)

QF

L

Aleksa BOGDANOVIC (GBR)

7-5 1-6 0-2 RET

       

Slazenger Winchester Junior Tournament

Great Britain

G5

17 Jul 2000 to 22 Jul 2000

Entry :

Carpet (O)

128

B

   

BYE

64

W

Paul MOGGRE (NED)

6-4 6-3

32

L

Tomislav HADZIC (CRO)

5-7 6-4 5-7

       

The Junior Championships, Wimbledon

Great Britain

GA

01 Jul 2000 to 09 Jul 2000

Entry : Q

Grass (O)

64

L

Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP)

5-7 1-6

       

The Junior Championships, Wimbledon Qualifying Draw

Great Britain

GA

29 Jun 2000 to 30 Jun 2000

Entry :

Grass (O)

32

W

John DELGADO (GBR)

6-1 6-4

16

W

Phillip HARBOE (CHI)

7-6(4) 6-4

       

LTA International Junior Championships, Roehampton

Great Britain

G1

25 Jun 2000 to 30 Jun 2000

Entry : WC

Grass (O)

64

L

Ivan STELKO (CRO)

5-7 5-7

       

LTA International Junior Championships, East Molesey

Great Britain

G2

18 Jun 2000 to 23 Jun 2000

Entry : WC

Grass (O)

64

W

Steven LOCKWOOD (GBR)

7-5 7-6(6)

32

W

Oscar POSADA (VEN)

7-5 6-7(6) 6-3

16

W

Ken SKUPSKI (GBR)

7-6(4) 6-1

QF

L

Todor ENEV (BUL)

1-6 6-1 5-7

       

Haifa International Junior Tournament

Israel

G4

22 Apr 2000 to 29 Apr 2000

Entry :

Hard (O)

32

W

Roy WERTHEIMER (ISR)

6-2 7-5

16

W

Dudi SELA (ISR)

6-3 6-4

QF

L

Philipp PETZSCHNER (GER)

6-7(5) 5-7

       

Israel International Junior Tournament, Beer Sheva

Israel

G4

15 Apr 2000 to 22 Apr 2000

Entry :

Hard (O)

32

W

Mordechai EISIKOVITS (ISR)

6-1 6-2

16

W

Roy SICHEL (ISR)

6-3 6-2

QF

W

Dori SADOVNIK (ISR)

6-4 6-4

SF

W

Markus BAYER (GER)

7-6(5) 6-0

F

L

Tomer SUISSA (ISR)

0-6 1-6

       

LTA International Junior Tournament - Bisham Abbey

Great Britain

G2

09 Feb 2000 to 13 Feb 2000

Entry : Q

Carpet (O)

32

L

Bart  DE GIER (NED)

4-6 6-7(3)

       

LTA Junior Tournament, Qualifying- Bisham Abbey

Great Britain

G2

07 Feb 2000 to 08 Feb 2000

Entry :

Carpet (O)

32

W

Ben ATKINSON (GBR)

6-4 6-3

16

W

Daniel OPPE(GBR)

6-1 7-6(8)

QF

W

Ross HUTCHINS (GBR)

6-4 6-4

       

8th International Championships of Ghana

Ghana

G4

16 Jan 2000 to 20 Jan 2000

Entry :

Hard (O)

32

W

Boubacar KIEITA (MLI)

6-4 6-4

16

W

Abdulaye KABA(GUI)

6-1 6-0

QF

L

Arnaud SEGODO (BEN)

1-6 5-7

       

Togo Junior World Ranking Tournament

Togo

G5

10 Jan 2000 to 14 Jan 2000

Entry :

Hard (O)

64

B

   

BYE

32

W

Dumiso KHUMALO (ZIM)

6-4 6-4

16

W

Kwasi AHENKORA (GHA)

4-6 6-4 7-6(4)

QF

L

Felix KOBENA (CIV)

1-6 0-6

       

4th Lebanese International Junior Tournament

Lebanon

G5

30 Aug 1999 to 05 Sep 1999

Entry : Q

(O)

32

W

Motaz Ahmed ABOU-EL KHAIR (EGY)

6-4 6-3

16

L

Adel ABBAS (EGY)

1-6 6-1 6-7

       

4th Lebanese International Junior Tournament, Qualifying

Lebanon

G5

28 Aug 1999 to 29 Aug 1999

Entry :

(O)

32

W

Wael CHAMI (SYR)

6-2 6-0

16

W

Ariya MOKNAT (IRI)

6-1 6-3

QF

W

Mohammed AL NABHANI (OMA)

6-2 6-1

       

15th Damascus International Junior Tournament

Syria

G5

23 Aug 1999 to 28 Aug 1999

Entry :

(O)

64

W

Feras AL KAK (SYR)

6-1 6-0

32

L

Djazil ARKOUN (ALG)

6-3 4-6 2-6

       

ITF Ireland 18 & Under Tournament

Ireland

G5

02 Aug 1999 to 06 Aug 1999

Entry : Q

(O)

32

L

Conor NILAND (IRL)

3-6 3-6

       

ITF Ireland 18 & Under Tournament Qualifying Draw

Ireland

G5

01 Aug 1999 to 01 Aug 1999

Entry :

(O)

16

W

Robert FOLEY (IRL)

6-2 6-2

QF

W

Soren SPANNER (DEN)

6-3 6-4

       

K Swiss East of Ireland Junior Championships

Ireland

G5

26 Jul 1999 to 30 Jul 1999

Entry : Q

(O)

32

L

Nick CRAWLEY (GBR)

3-6 6-2 2-6

       

East of Ireland Junior Championships - Qualifying

Ireland

G5

25 Jul 1999 to 30 Jul 1999

Entry :

(O)

16

W

Lars POERSCHKE (GER)

6-2 7-5

QF

W

Colin O'BRIEN(IRL)

6-1 6-1

       

Slazenger Winchester Junior Tournament

Great Britain

G5

12 Jul 1999 to 17 Jul 1999

Entry :

Carpet (O)

64

L

Ryota HISAMATSU (JPN)

7-6 6-7 1-6

       

LTA International Junior Championships, East Molesey

Great Britain

G2

13 Jun 1999 to 18 Jun 1999

Entry : Q

Grass (O)

64

L

Julien BENNETEAU (FRA)

3-6 6-7

       

LTA International Junior Tournament - B.A. Qualifying

Great Britain

G2

08 Feb 1999 to 09 Feb 1999

Entry :

Hard (O)

32

L

Matthew SMITH (GBR)

4-6 6-7

       

East of Ireland Junior Championships, Qualifying

Ireland

G5

26 Jul 1998 to 26 Jul 1998

Entry :

Carpet (O)

16

L

Robert GREEN (GBR)

0-6 5-7

       

Slazenger Winchester Junior Tournament

Great Britain

G5

13 Jul 1998 to 18 Jul 1998

Entry :

(O)

64

L

Hiroki KONDO (JPN)

2-6 0-6

       

LTA International Junior Championships, East Molesey

Great Britain

G2

13 Jun 1998 to 13 Jun 1998

Entry :

Grass (O)

32

L

Rone ALVES MARIA (BRA)

5-7 6-2 3-6

       

Return to Index Pageimage Return to top of page